Konstrukcje stalowe

Konstrukcje stalowe obecne są na niemal całym świecie, popularność stalowych konstrukcji mimo rosnących cen stali nie maleje. Wszystko za sprawą ograniczeń materiałów alternatywnych dla stali. W tym artykule przedstawiamy kilka informacji, które warto znać!

Żelazo – składnik kluczowy

Cena rudy żelaza, który jest kluczowym składnikiem stali, w 2020 roku wskutek lockdownu państw będących jednymi z największych producentów, poszła w górę do 160 dolarów za tonę, co stanowi najwyższy poziom od 2011 roku.

Stal jest podzielona na cztery podstawowe grupy

Większość z gatunków stali można podzielić na cztery odrębne kategorie. Jedna z najczęściej wykorzystywanych, stal węglowa, jest niezwykle twarda. Stal stopowa powstaje poprzez mieszanie stali z innymi metalami, co daje szeroki zakres potencjalnych właściwości i zastosowań. Stal nierdzewna zawiera nikiel i jest wysoce odporna na rdzę i korozję chemiczną. Stal narzędziowa jest twarda i odporna na ścieranie fizyczne; jest również powszechnie stosowany w produkcji noży. Razem te cztery kategorie tworzą akronim CAST.

Stal jest używana do budowy wieżowców od 1884 r.

Home Insurance Building, zbudowany w Chicago i ukończony w 1884 roku, miał dziesięć pięter wysokości. Przez kolejne pięć lat po ukończeniu był najwyższym budynkiem na świecie. Architekt William Le Baron Jenney stworzył szkielet ze stali konstrukcyjnej, aby podeprzeć jego monolityczną konstrukcję, uciszając pesymistów, którzy twierdzili, że tak wysoki budynek nie może się utrzymać.

Ciągnięcie i walcowanie jako główne metody obróbki

Gotową stal obrabia się dopierając odpowiednią metodę do końcowego wyrobu jaki ma być uzyskany w hucie. Metodami obróbki stali zazwyczaj są ciągnięcie (niezwykle precyzyjne, wskutek którego powstają wyroby prawie tak precyzyjne jak odlewanie) i walcowanie, pozwalające uzyskać pręty i rury. Inną metodą jest kłucie. To jednak wymaga zupełnie innych procesów. Chcesz wiedzieć więcej na temat stali i konstrukcji tworzonych przy jej użyciu? Sprawdź metalservice.info.pl