Rośliny w ogrodzie zimowym

Urzekają Cię ogrody zimowe? Zastanawiasz się się nad wybudowaniem własnego? Marzysz o niewielkiej oranżerii na ulubione rośliny? Zanim jednak zlecimy wykonanie projektu powinniśmy zastanowić się nad kilkoma kwestiami, które są związane bezpośrednio z położeniem konstrukcji na działce, materiałami wykorzystanymi do budowy czy rodzajem ogrodu. Podpowiadamy, na co warto się zdecydować!

Ogrody zimowe – typy

Wśród ogrodów zimowych możemy wyróżnić kilka rodzajów. Do najbardziej podstawowych i, jednocześnie, najbardziej popularnych typów należą oczywiście ogrody sezonowe i całoroczne. Przyjrzyjmy się ich różnicom –  pierwszy z nich posiada dość lekką konstrukcję, przez co, nie wymaga zastosowania fundamentów. Można go użytkować od wczesnej wiosny do późnej jesieni, zimą jest tam jednak zbyt chłodno. Wtedy zaleca się tam przechowywanie roślin doniczkowych, które w tym czasie właśnie powinny znajdować się w nieco chłodniejszych miejscach i być mniej podlewane. Poza tym konstrukcja chroni je przed wiatrem, śniegiem i mrozem (mimo wszystko wewnątrz ogrodu sezonowego zawsze będzie nieco cieplej niż na dworze zimą). Jeśli zaś chodzi o ogrody całoroczne – są zbudowane z cięższych materiałów i wymagają zastosowania fundamentów, dlatego też nie mogą posłużyć jako zabudowa werandy. Ich wnętrze jest ogrzewane i możemy z nich korzystać przez cały rok. Taki ogród może być wykorzystany jako kolejny pokój (nawet użytkowy) naszego domu lub doskonałe miejsce do odpoczynku. Bardzo często służy jako jadalnia lub przedłużenie salonu.  

Jak zaprojektować idealny ogród zimowy?

Musimy przede wszystkim pomyśleć o tym, czego potrzebujemy. Ogrody sezonowe są tańsze i można je wybudować na werandzie przylegającej do naszego domu, całoroczne natomiast potrzebują fundamentów i są o wiele bardziej szczelne (nie przedostaje się do nich wnętrza powietrze z zewnątrz, jak to ma miejsce w przypadku sezonowych). Gdy nie przeszkadza nam niemożność spędzenia w nim zimnych dni lub potrzebujemy miejsca, w którym będziemy mogli przechowywać roślin doniczkowe zimą – warto zdecydować się na ogród sezonowy. Natomiast powinniśmy postawić na ogród całoroczny, jeśli zależy nam na tym, abyśmy mogli korzystać z niego przez cały rok i / lub chcemy potraktować go, jako kolejne pomieszczenie użytkowe ale ze szklanymi ścianami. Projekt i wykonanie ogrodów zimowego najlepiej zlecić wykwalifikowanej firmie – http://www.ogrodyzimowe-expert.pl/.